آشنایی با خواص و فواید گلاب (بخش اول)
آشنایی با خواص و فواید گلاب (بخش اول)

آشنایی با خواص و فواید گلاب (بخش اول)، گلاب قرن هاست که در محصولات زیبایی، عطرها، پاک کننده های خانگی و حتی در آشپزی استفاده می شود. به گفته متخصصان پوست، گلاب با دارا بودن خواص طبیعی آنتی ‌اکسیدان، ضد میکروبی و ضد التهابی می‌ تواند سهم ارزشمندی در مراقبت از پوست و زیبایی شما داشته باشد. ما در این مطلب به معرفی مهم ترین خاصیت های گلاب خواهیم پرداخت.

مهم ترین خاصیت های گلاب

دارای اثرات آنتی اکسیدانی و مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد است

به عنوان یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌، گلاب می‌تواند به تقویت سلول‌های پوست و احیای بافت پوست کمک کند. حتی می تواند یک انتخاب عالی برای افرادی باشد که پوست حساسی دارند.

علاوه بر این ، مطالعات نشان می دهد که آنتی اکسیدان های گل سرخ به آن خواص ضد دیابتی ، کاهش دهنده درد ، ضد ویروسی ، ضد باکتری و احتمالاً حتی ضد سرطان می دهند.

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید چه مقدار ترکیبات درمانی در گلبرگ گل محمدی یافت می‌شوند. این موارد عبارتند از:

  • گرانیول، دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی
  • سیترونلیل استات ، که عطر و طعم خوشبویی به گل می دهد
  • سیترونلول
  • اوژنول، یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که با استرس اکسیداتیو مبارزه می کند
  • متل اوژنول، یک ضد عفونی کننده طبیعی است
  • نرول ، یک ترکیب طبیعی آنتی بیوتیکی است
  • سیترال که خاصیت ضد میکروبی دارد
  • کاروون که به عنوان کمک گوارشی عمل می ‌کند
  • و سایر ترکیبات مفید…

چگونه گلاب می‌ تواند به کاهش علائم پیری کمک کند؟ تحقیقات نشان می ‌دهد که گلاب شامل آنتی‌اکسیدان‌هایی است که با رادیکال‌های آزاد که مسئول آسیب پوست و علائم پیری پوست مانند چین، لکه‌های تیره، خشکی و … هستند، مبارزه می ‌کنند.

خشکی، التهاب و آکنه پوست را تسکین می دهد

چرا گلاب برای پوست شما مفید است؟ توانایی آن در مبارزه با عفونت های باکتریایی و تسکین التهاب می تواند به افرادی که از آکنه، درماتیت یا بیماری پوستی روزاسه رنج می برند، کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که ترکیبات موجود در گلبرگهای گل محمدی در مقایسه با سایر روغن های ضروری دارای فعالیت ضد باکتری قوی تری هستند.

علاوه بر این، گلاب می تواند طراوت ، نرمی و درخشندگی را به پوست شما هدیه کند و در کاهش لکه های تیره و زخم ها نیز موثر عمل می کند.

استفاده از گلاب می ‌تواند به جلوگیری از چربی و یا خشکی بیش از حد پوست نیز کمک کند. به سادگی چند قطره گلاب روی کمی پنبه بریزید و سپس آن را بر روی ناحیه آسیب دیده پوست خود بمالید تا به آبرسانی پوست کمک کنید و درمان را ارتقا دهید.

در نهایت، به نظر می رسد که گلاب اثرات طبیعی ضد درد نیز دارد ، زیرا به عنوان ضد درد بسیار مفید عمل می کند.

برگرفته از سایت مجله سلامت