میگرن چیست؟
میگرن چیست؟

میگرن با سردردهای ناتوان کننده تکراری متوسط تا شدید مشخص می‌شود. براساس بنیاد تحقیقات میگرن، سردرد میگرنی سومین بیماری شایع در جهان است. با وجود چنین انتشار درک اندکی از علائم، علل و درمان آن وجود دارد.

میگرن چیست؟

 

میگرن یک بیماری شایع عصبی است که باعث درد شدید می‌شود و احساس تپش در یک طرف سر ممکن است چندین ساعت طول بکشد و ممکن است تا چند روز ادامه یابد. معمولا شامل سردردی همراه با حالت تهوع است. استفراغ، حساسیت به نور، بو یا صدا، سرگیجه، اختلالات بینایی و سوزن سوزن شدن یا بی حسی صورت، دست ها یا پاها می تواند از علائم میگرن باشد.

درخواست مشاوره درمانی

حملات میگرنی ممکن است بدون هشدار به طور ناگهانی بروز کند یا ممکن است عوامل محرک مشخصی مانند حذف یک وعده غذایی، قرار گرفتن در معرض دود یا آلودگی هوا یا دوره قاعدگی و تغییر سطح هورمون‌ها باعث ایجاد این بیماری شوند.

حملات میگرن یا سردرد میگرنی چند روز طول میکشد؟

بیشتر حملات میگرن از ۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد. اگرچه درمان موثر می‌تواند آنها را به چند ساعت کوتاه کند. از طرف دیگر، برخی از حملات میگرنی می‌توانند حتی بیش از ۷۲ ساعت ادامه داشته باشند. داشتن میگرن می‌تواند ناتوان کننده باشد و منجر به از دست دادن روزهای مدرسه یا کار، بهره‌وری کم در مدرسه یا کار، عدم توانایی انجام مسئولیت‌های خانه و از دست دادن فعالیت‌های خانوادگی، اجتماعی و اوقات فراغت شود.

علت میگرن چیست؟

احتمالا برای شما نیز این سوال مطرح شده است که علت میگرن چیست؟ باید توجه داشته باشید که هنوز علت اصلی آن ثابت شده نیست اما در علائم شناخته شده به عنوان حمله میگرنی، برخی از پزشکان معتقدند مغز افرادی که میگرن دارند نسبت به مغز افرادی که این بیماری را ندارد، در برابر محرک‌های محیطی مانند استرس یا اختلال خواب واکنش شدیدتری نشان می‌دهد.

درمان سردرد میگرنی

هیچ درمان قطعی برای میگرن وجود ندارد، اما روشهای درمانی و شیوه زندگی می‌توانند به کاهش حملات در یک فرد کمک کرده و شدت حملات را کوتاه یا کاهش دهند.

علائم میگرن

میگرن قاعدگی، وقتی حمله میگرنی به نوعی با الگوی چرخه قاعدگی مرتبط باشد.

میگرن همی پلژی، وقتی میگرن به طور موقت یک طرف بدن را ضعیف می‌کند.

میگرن شکمی، حمله میگرنی را به اختلال عملکرد روده و شکم مرتبط می‌کند.

میگرن همراه با هاله ساقه مغز، نوع بسیار کمیابی از میگرن که می‌تواند علائم عصبی شدیدی ایجاد کند.

علائم میگرن سر یا سردرد میگرنی چیست؟

یکی از سوالاتی که توسط بیماران مطرح می‌شود این است که نشانه ها یا علائم میگرن چیست؟ علائم این بیماری بسته به نوع آن و به شخص متفاوت است. به طور کلی، حمله میگرنی بسیار دردناک است و می‌تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. از شایع‌ترین علائم میگرن درد در سر است که اغلب به عنوان یک احساس ضربان شدید شناخته می‌شود؛ معمولا در یک طرف سر اما گاهی در دو طرف سر و گاهی اوقات از یک طرف سر شروع می‌شود و به طرف دیگر حرکت می‌کند.

روش و نحوه تشخیص میگرن چگونه است؟

هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتواند به تشخیص میگرن منجر شود. بلکه پزشک با ارزیابی شما و همچنین سابقه خانوادگی و همچنین برای رد سایر دلایل سردرد، آزمایش‌های خون و تصویربرداری خاصی را تجویز می‌کند. برای کمک به تشخیص، یک گزارش دقیق از علائم خود داشته باشید.

از کجا متوجه شوم حمله میگرن است؟

حملات میگرنی به طور معمول باعث یک درد ضربان‌دار در یک طرف سر می‌شود، اگرچه این درد می‌تواند دو طرف سر و گاهی صورت را تحت تأثیر قرار دهد. درد این بیماری معمولاً طی ساعت‌ها ایجاد می‌شود، با فعالیت بدنی معمول بیشتر می‌شود و اغلب با حالت تهوع، حساسیت به نور و صدا همراه است.

آیا درمان موثری برای حملات میگرنی وجود دارد؟

درمان میگرن به شما در جلوگیری از حمله کمک می‌کند. گاهی اوقات این بیماری می‌تواند صرفاً با تغییراتی در سبک زندگی و عادات روزمره تسکین یابد، اما گاهی ممکن است برای بهبود نیاز به مشورت با پزشک و تشخیص آن باشد.