سمعک (Hearing Aid) دستگاه الکترونیک کوچک و پیشرفته‌ای است، که با تقویت صدا باعث بهبود شنوایی افراد کم ‌شنوا می‌شود. آن از سه قسمت اصلی (میکروفون، تقویت‌کننده و رسیور) تشکیل شده است. در بیشتر کشورها، سمعک‌ها‌ جزو وسایل پزشکی طبقه‌بندی می‌شوند و بر طبق قوانین و مقررات مربوط به سازمان‌های بهداشتی و درمانی آن کشور ارزیابی و نظارت می‌شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع سمعک ها و تکنولوژی های ساخت آنها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

بر طبق قوانین سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) دستگاه‌های تقویت‌کننده‌ صدا از قبیل تقویت‌کننده صدا شخصی (Personal Sound Amplification Products) یا سایر دستگاه‌های ساده و معمولی تقویت‌کننده صدا را نمی‌توان تحت عنوان سمعک تبلیغ و فروخت.

انواع سمعک از نظر تکنولوژی ساخت و یا نوع مدار

 1. سمعک آنالوگ (Analog)
 2. سمعک قابل برنامه ریزی (Programmable)
 3. سمعک دیجیتال (Digital)
 4.  سمعک هوشمند (Intelligent)
 5. سمعک بلوتوث دار (Wireless)

انواع سمعک از نظر شکل ظاهری

 1. سمعک پشت گوشی (B.T.E)

انواع سمعک پشت گوشی یا BTE

 • سمعک پشت گوشی یا Behind-The-Ear به صورت اختصاری (BTE)
 • سمعک رسیور در گوش یا Receiver In The Ear به صورت اختصاری (RITE)
 • سمعک رسیور در کانال Receiver In The Canal به دو صورت اختصاری (RIC or RITC)
 • سمعک Canal Receiver Technology به صورت اختصاری (CRT)
 1. سمعک های داخل گوشی (ITE)

 • داخل گوش (In The Ear (ITE
 • داخل كانال (In The Canal (ITC
 • كاملا داخل كانال (Completely In The Canal (CIC (سمعک نامرئی و غیر قابل دیده شدن)
 1. سمعک جیبی (BW)

در سمعک های جیبی، ميکروفون و تقويت کننده داخل يک جعبه پلاستيکی يا فلزی قرار دارد و بلندگوی سمعک به وسيله يک سيم به اين جعبه وصل شده و با يک قالب داخل صدفی گوش قرار می گيرد. به علت اشکالات فنی بسيار و سختی استفاده و همچنین وجود انواع سمعک پشت گوشی، ديگر سمعک های جیبی تجويز نمی شوند. (مگر در موارد خيلی خاص مانند افت شنوايی عميق در شيرخواران یا افراد مسن که قادر به کنترل سر خود نیستند)

 1. سمعک عینكی

سمعک در ترکیب با عینک می باشد. مناسب برای افرادی می باشد که مشکل بینایی نیز دارند. در این نوع سمعک تمام قطعات، داخل دسته عینک جاسازی شده است. سمعک عینکی توسط افرادی که تحت شرایط خاصی هستند (مانند افرادی که سابقه جراحی در گوش را دارند و یا مجرای گوش خارجی بدلیل عفونت و ترشحات قارچی امکان استفاده از سمعک های دیگر را ندارد و یا لاله گوش از ابتدا تشکیل نشده است) و نمی توانند از انواع مرسوم استفاده کنند مورد استفاده قرار می گیرد.