آشنایی با انواع مختلف ماسک های ورقه ای

آشنایی با انواع مختلف ماسک های ورقه ای، ماسک ورقه ای به این دلیل که از دیرباز در بازار عرضه شده اند قدیمی ترین و رایج ترین نوع ماسک های موجود در بازار است. بر اساس مطالعه اخیر که توسط شرکت گروه ثبت خریدهای ملی در آمریکا انجام شده است، فروش ماسک صورت افزایش ۶۰ درصدی داشته و از سایر گروه های محصولات موجود در بازار در حوزه مراقبت پوستی پیشی گرفته است. در این مقاله قصد داریم شما را با این نوع از ماسک ها آشنا کنیم.

ماسک های ورقه ای

مهمترین عامل نگرانی در مورد ماسک های ورقه ای رایحه ها و رنگ های مصنوعی، پارابن و استرهای فتالات هستند که در ساخت این ماسک ها به کار رفته اند و می توانند برای پوست مضر و آسیب رسان باشند. برخی پزشکان بر این باور هستند که ماسک های ورقه ای برای پوست های چرب و یا پوست های مستعد آکنه ساخته نشده اند، زیرا این ماسک ها منجر به افزایش تعداد باکتری ها در سطح پوست می شوند. علاوه بر این، ماسک های ورقه ای مانع از تبخیر سریع آب و افزایش مدت زمان مورد نیاز برای نفوذ ترکیبات به اعماق پوست می شوند.

بر اساس نوع برند، ماسک های ورقه ای دارای ترکیبات و اجزای مختلفی هستند که رایج ترین آنها آلوورا و ویتامین سی و موارد غیرمعمول شامل عصاره مروارید، عصاره حلزون و جلبک هستند. انواع مختلف ماسک های ورقه ای را می توان بر اساس نوع بافت پارچه دسته بندی کرد. پارچه های زبر ارزان ترین و پیشرفته ترین پارچه ها برای ماسک ها هستند و از طریق فرآیندهای بیوتکنولوژی تولید می شوند.

ماسک های خمیری با پارچه نازک تر و ظریف تر، ماسک های هیددروژل؛ ماسک های بیوسلولزی، ماسک های ورقه ای فویلی، ماسک های پنبه ای، ماسک های ورقه ای آمپولی و ماسک حبابی (معمولا از ترکیبات زغال و مسومیت زدا به اضافه آب  گازدار ساخته می شوند) از انواع مختلف ماسک های ورقه ای هستند.

از سوی دیگر، اخیرا استفاده از ماسک های خانگی به دلایلی همچون قیمت بالای ماسک های حرفه ای و تمایل مردم به استفاده از مواد طبیعی افزایش چشمگیری داشته است، اما اثربخشی طولانی مدت، وجود نسخه های مختلف و عدم دسته بندی استفاده از مواد بر اساس تناسب با انواع مختلف پوست باعث شده بازار محصولات صنعتی رونق قابل توجهی داشته باشد. هدف اصلی این بخش مرور انواع مختلف ماسک های ورقه ای محبوب و پرطرفدار در بازار بر اساس مواد ساختاری می باشد.

مواد ماسک های ورقه ای باعث می شوند ماسک ها از نظر شکل و ساختار متفاوت از هم باشند. بجز برای تعدادی از ماسک های ورقه ای فوق الذکر، ماسک های کرم مانند و ماسک هایی که بعد از مصرف موضعی در معرض هوا قرار گرفته و سفت می شوند از انواع دیگر ماسک ها هستند که البته به دلیل ضرورت مطالعه گسترده آنها که این نیز نیازمند نگارش مقاله دیگری است از آنها صرف نظر کرده ایم. به اعتقاد ما این دسته بندی برای درک تفاوت بین انواع مختلف ماسک های ورقه ای ضرورت دارد.

برای تهیه ماسک های ورقه ای می توانید با روش های ساده برخی از آن ها را در خانه آماده کنید. نمونه های آماده ماسک های ورقه ای به این دلیل تمام مواد اولیه لازم به صورت استاندارد در آن ها استفاده شده معمولا از ماسک های خانگی بهتر هستند. 

برگرفته از سایت مجله سلامت