آشنایی با خواص و ویژگی های سیر
آشنایی با خواص و ویژگی های سیر

آشنایی با خواص و ویژگی های سیر، سیر که گیاهی از خانواده پیاز است، دارای فوایدی بیش از افزودن طعم و مزه بی نظیر به ظرف غذای محبوبتان می باشد. خوردن سیر میتواند به مبارزه با سرماخوردگی، کاهش فشار خون و کلسترول کمک کند و حتی خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش دهد. برخی از مطالعات بیان داشته اند که ترکیبات گوگرد موجود در سیر باعث کاهش یا توقف رشد برخی سلول های سرطانی می شوند. علاوه بر این مزایا سیر دارای آنتی اکسیدان هایی است که می توانند پوست ما را از اثرات پیری رادیکال های آزاد محافظت نمایند.

سیر خام دارای ویتامین ها و مواد معدنی زیادی، مانند ویتامین های B6 و C، منگنز و سلنیوم است که همه آنها باعث رشد موها و داشتن موهایی سالم می شوند. خواص ضد میکروبی و ضد قارچی موجود در سیر نیز ممکن است به رشد مو کمک کند، زیرا این خواص می توانند باعث کشته شدن باکتری ها و مبارزه با میکروب ها، حفظ سلامتی مو و پوست سرتان شود.

یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که سیر سلول های اپیدرمی را از آسیب های UV محافظت می کند و می تواند به عنوان یک ماده ضد پیری عمل کند. سلول های اپیدرمی، سلول های پوستی هستند که کراتین تولید می کنند. این سلول ها در لایه بیرونی پوست شما، از جمله پوست روی جمجمه و فولیکول های مو وجود دارند.

مطالعاتی که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، شواهدی را مبنی بر این امر ارائه نمود که شرکت کنندگان مبتلا به آلوپسی آره‌تا که ژل سیر را به لکه های برجسته موجود بر روی پوست سر خود می مالیدند، با رشد بیشتر موهای خود مواجه شدند. اگرچه این تحقیقات بسیار امیدوار کننده هستند، لکن برای تأیید مزایای سیر و تاثیر این ماده غذایی بر رشد موها، شواهد علمی بیشتری مورد نیاز است.

همانند سایر داروهای گیاهی و طبیعی، هنگام استفاده از سیر بر روی موها یا هر قسمت دیگر بدن ، خطراتی وجود دارد. این امر برای افراد دارای پوست حساس ، بیش از سایر افراد صدق می کند. سیر می تواند هنگام اعمال بر روی پوست منجر به ایجاد سوختگی هایی شود و مواردی از سوختگی ناشی از مصرف داروهای خانگی حاوی سیر گزارش شده است. این خطر به سیر خام محدود نمی شود. محصولات حاوی سیر، مانند روغن های اسانس، نیز می توانند پوست و چشم ها را تحریک کنند. بنابراین قبل از شروع استفاده از سیر بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

با ما همراه باشید تا در مقاله نحوه تهیه ماسک موی سر و نرم کننده سیر، شما را با نجوه تهیه ماسک موی سر آشنا کنیم.

برگرفته از سایت مجله سلامت