آشنایی با علائم و نشان های عفونت گوش خارجی و راه های تشخیص آن

آشنایی با علائم و نشان های عفونت گوش خارجی و راه های تشخیص آن، التهاب گوش خارجی که هم شامل التهاب مانال خارجی شنوایی و هم لاله گوش می تواند باشد، یکی از رایج ترین مشکلات و بیماری های گوش در جهان است. در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم و نشانه های این مشکل و روش های تشخیص آن بپردازیم.

التهاب و عفونت گوش خارجی

التهاب گوش خارجی (التهاب یا عفونت کانال خارجی شنوایی)، لاله گوش، یا هر دو است. این شرایط را می توان در تمام گروه های سنی پیدا کرد. عفونت حاد گوش خارجی معمولا توسط باکتری ها و قارچ ها ایجاد می شود. آسیب به کانال گوش ناشی از تمیز کردن گوش با گوش پاک کن و یا سایر وسایل که موجب آسیب به پوست کانال شده و احتمال ورود عفونت و ماندن رطوبت و عفونت در کانال را افزایش می دهد، آلرژی، حضور طولانی مدت آب و رطوبت در گوش، اگزما، مواد حساسیت زا مانند لوازم آرایشی و بهداشتی.

عفونت گوش خارجی ممکن است به شرح زیر طبقه بندی شود:

  • عفونت قارچی  در حدود 10 درصد مواقع
  • عفونت حاد که فراوان ترین آن هاست
  • عفونت مزمن که مدت زمان بیشتری باقی می ماند ( معمولا بیش از یک ماه و نیم )

علائم و نشانه ها عفونت گوش خارجی

یافته های فیزیکی عفونت گوش خارجی در حالت کلی همراه با ایجاد درد گوش همراه با لمس و کشیدن لاله گوش می باشد همچنین ممکن است همراه با نشانه هایی مانند کاهش شنوایی، احساس پری یا کیپی گوش، وزوز گوش، گاه تب، خارش و .... همراه باشد.

تشخیص عفونت گوش خارجی

  • ارزیابی بالینی 

تشخیص بر اساس معاینه بالینی است. هنگامی که ترشح زیاد است، تشخیص و افتراق عفونت خارجی از  اوتیت حاد و با پرفوراسیون غشای تمپان سخت است. درد ناشی از کشیدن پوست ممکن است نشان دهنده عفونت خارجی باشد. عفونت قارچی از طریق ظاهر یا نمونه برداری تشخیص داده می شود.

  • تست های آزمایشگاهی

بطور معمول برای تشخیص علت عفونت و التهاب گوش خارجی احتیاجی به انجام آزمایشات خاص نیست اما تحت بعضی شرایط مثلا در بیماران مبتلا به آسیب های ایمنی، در افرادی که اقدامات معمول ناکارامد است و همچنین در مواردی که مشکوک به عفونت قارچی هستیم، ممکن است برخی آزمایشات و نمونه برداری ها انجام شود.

  • علائم و نشانه ها

درد با لمس تراگوس یا هنگام کشیدن لاله گوش. بیماران همچنین ممکن است علائم و نشانه های زیر را داشته باشند:
درد خفیف تا شدید، حس پری گوش، وزوز گوش، خارش بخصوص در موارد اولیه و همچنین در عفونت های قارچی، سابقه ابتلا به عفونت، گاهی تب، گاه کاهش شنوایی، تاریخچه قرارگیری در آب و رطوبت.

برگرفته از سایت مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا