تفاوت اوتیت های حاد خارجی، راجعه و مزمن گوش خارجی، مدیریت و درمان آن

تفاوت اوتیت های حاد خارجی، راجعه و مزمن گوش خارجی، مدیریت و درمان آن، در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت میان اوتیت حاد خارجی، راجعه و مزمن گوش خارجی بپردازیم. همچنین پس از بررسی تفاوت آنها به موضوع مدیریت و درمان اوتیت نیز خواهیم پرداخت.

تفاوت بین اوتیت حاد خارجی، اوتیت راجعه و اتیت مزمن گوش خارجی چیست؟

تنها تفاوت بین این سه نوع از اوتیت خارجی طول زمان عفونت می باشد. در اتیت خارجی حاد درواقع فرد گاهی حتی کمتر از یک یا 2 هفته درگیر بیماری است و در حالت کلی حداکثر تا 3 ماه مبتلا به اتیت گوش خارجی می باشد. در اتیت راجعه، عفونت گوش پس از بهبود یا درمان دوباره آغاز شده و همان علائم مجددا ظاهر می شوند. در عفونت مزمن گوش خارجی، فرد بیش از سه ماه درگیر بیماری بوده و حتی گاه سال ها این مشکل ادامه خواهد داشت. حتی گاه با وجود انجام فرایند درمان، علت اصلی مشکل همچنان باقی میماند .

مدیریت و درمان اوتیت

قدم اول خشک نگه داشتن گوش و حفاظت از آن می باشد. شناکردن و قرارگیری در محیط های مرطوب ممنوع می باشد و هنگام استحمام باید گوش با محافظ های مخصوص، پوشیده شده تا آب وارد مجرا نشود. توصیه ی جدی می شود که از مصرف هرگونه دارو و قطره بدون تجویز پزشک خودداری شود و همچنین درمان های سنتی توسط غیرمتخصص ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشد. هنگامی که دچار عفونت گوش خارجی میشوید با گوش هایتان کلنجار نروید و به آن دست نزنید.

اکثر افراد مبتلا به OE به راحتی درمان می شوند. درمان اولیه شامل موارد زیر است:

  • تخلیه ی عفونت از کانال گوش
  • داروهای موضعی برای کنترل عفونت
  • اجتناب از عواملی که ممکن است موجب وخیم تر شدن بیماری شود
  • داروهای خوراکی در صورت نیاز

معمولا درمان با آنتی بیوتیک های خوراکی به ندرت نیاز است و با بهبود بیماری با درمان های موضعی نیاز به درمان های دیگر نیست. البه باید توجه داشت افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی و بیماری های خاص مانند دیابت هستند درمان حساس تری نیاز دارند و ممکن است احتمال نیاز داروهای خوراکی بالا رود.

پیشگیری از اوتیت گوش خارجی

اوتیت گوش خارجی را در بسیاری از مواقع میتوان قبل از ابتلا، پیشگیری کرد. بلافاصله بعد از شنا و حمام کردن آب داخل گوش را با شدت کم سشوار خشک کرده و اجازه ندهید رطوبت داخل گوش هایتان بماند. از استفاده از هرگونه وسایل تیز و هر جسم خارجی برای تمیز کردن و خاراندن گوش شدیدا بپرهیزید. اگر به ابتلا به عفونت گوش خارجی مشکوک هستید، سریعا به متخصص مراجعه نمایید.

برگرفته از سایت مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا