دیسک کمر
دیسک کمر

دیسک ها نقش تشک های بادی را بین مهره ها دارند تا مهره ها بتوانند به راحتی حرکت کنند.دیسک ها قوام ژله ای قرار دارند که بسیار مستعد ساییدگی و پارگی ناشی از افزایش سن یا صدمات می باشند.

دیسک کمر

 

 

دیسک های ضعیف شده به دلیل سن یا ضربه، دچار برآمدگی یا پارگی می شوند که موجب فشار بر روی ریشه های عصبی نخاعی شده که می­توانند درد شدید در گردن و دستها یا کمر و پاها ایجاد کنند که به این حالت فتق دیسک گردن یا کمر می گویند.

درد سیاتیک چیست ؟

همان درد کمری یا سیاتیک است که به دلیل فشار به عصب سیاتیک ایجاد می­شود. عصب سیاتیک عصب بزرگی است که از قسمت تحتانی کمر به سمت پاها می رود. وقتی به آن صدمه یا فشاری وارد می شود، موجب درد در ناحیه ی تحتانی کمر شده که به لگن، باسن و پاها انتشار می یابد. بالغ بر ۹۵ درصد دردهای سیاتیک بدون جراحی باز بهبود می یابد.

دیسک کمر از چه جنسی ساخته شده است؟

در کمر افراد ساختار ژله ای شکلی وجو دارد که عمدتا از آب و کمی پروتئین و دیسک کمر را تشکیل می دهد. معمولا افراد دیسک را کمر درد هایی می دانند که بسیار دردناک بوده و مانع فعایتهای روزانه می شود. بنابراین همانطور که عنوان شد بیماری دیسک کمر در حقیقت به وضعیت فتق دیسک کمر اطلاق می شود. بیماری دیسک کمر که به اسامی مختلف مانند درد سیاتیک و سیاتالژی نیز نامیده میشود هم در مردان و هم زنان تقریبا با شدت مساوی مشاهده می شود . بعضی از منابع معتقدند در مردان ۳۰تا ۵۰ساله فتق دیسک کمر کمی بیشتر دیده می شود.

علائم و نشانه های بیرون زدگی دیسک های کمری

ضعف در بعضی عضلات خاص در یک یا هر دو پا، ایجاد درد در جلوی ران و درد عمیق عضلانی و اسپاسم عضلات می باشد.

عامل ایجاد دیسک چه چیز هایی هستند؟

افزایش سن، اضافه وزن، مصرف سیگار، مشاغلی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین باشد، خم کردن بیش از حد گردن از جمله عوامل مبتلا شدن به دیسک هستند.

جلوگیری از کمردرد

کنترل وزن و جلوگیری از چاقی بیش از حد، تمرینات ورزشی منظم، پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین، اطمینان حاصل کنید که نوع شغل شما از شغل های پرخطر برای ابتلا به کمردرد نیست.

وضعیت بیمار پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر و گردن چگونه است ؟

چند ساعت پس از اتمام عمل جراحی بسته دیسک کمر و گردن بیمار مرخص می شود.

بیمار نباید تا مدت ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر خم شود.

ممکن است که بیمار تا چند روز پس از عمل جراحی بسته ستون فقرات و دیسک کمر و گردن به داروهای ضددرد نیاز داشته باشد.

پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی بسته دیسک کمر و گردن بیمار می تواند فعالیت های طبیعی خود را آغاز کند.

بیمار پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر و گردن می تواند با انجام ورزش های مناسب زندگی سالم ، فعال و بی دردی را آغاز کرده و از حس خوب سلامتی برخوردار شود.

همیشه پزشکان متعهد به این اعتقاد دارند که با روش های کمتر تهاجمی، به درمان درد بیمار کمک کنند و از انجام روش های پرخطر با عوارض و هزینه بالا جلوگیری شود. در نهایت با راهنمایی پزشکتان و مشورت با او بهترین روش درمانی برای شما به کار می رود. همیشه به یاد داشته باشید جراحی باز تنها راه درمانی نیست، بلکه آخرین راه درمانی است.