بیماری اتواسکلروزیس

بیماری اتواسکلروزیس، اتواسکلروز به معنی رشد غیر طبیعی استخوان در گوش میانی است که این رشد مانع عملکرد طبیعی استخوان رکابی که مسئول انتقال صدا است شده است.

در یک گوش طبیعی لرزش های صوتی از گوش خارجی وارد مجرای گوش شده و در آنجا به پرده صماخ برخورد می کنند و این لرزش ها باعث حرکت پرده گوش می شوند.


علائم بیماری اتواسکلروزیس و درمان آن


کاهش شنوایی تدریجی شایع ترین نشانه بیماری اتواسکلروزیس است که مبتلایان برای اولین بار زمانی که متوجه این مشکل می شوند احساس می کنند، صدای نجوای دیگران را به درستی متوجه نمی شوند و دیگر علائم این بیماری می تواند صدای وزوز گوش، احساس شنیدن صدای اضافی در سر و اختلال در تعادل باشد. اگر کاهش شنوایی بیمار کم باشد پزشک متخصص شنوایی حلق و بینی ممکن است بیمار را تحت نظر بگیرد و جهت تقویت صدا برای بیمار سمعک تجویز کند. امکان دارد پزشک قرص سدیم فلوارید را تجویز کند زیرا روند بیماری را کند می کند و در بیشتر مبتلایان اتواسکلروزیس یک روش جراحی به اسم استایدکتومی بهترین روش برگرداندن شنوایی از دست رفته است. جراحی استایدکتومی تحت بیهوشی یا نیمه بیهوشی قابل انجام است و این جراحی از طریق داخل کانال گوش انجام می شود که جراح، پرده صماخ را به کناری زده و استخوان رکابی فیکس شده را بر میدارد و جای آن پروتز مخصوصی را به کار می گذارد.


علل و عوامل تشدید کننده بیماری اتواسکلروزیس


این بیماری ارثی می باشد و افراد مبتلا دارای سابقه خانوادگی این بیماری هستند عوامل تشدید کننده این بیماری نژاد سفید پوست است که چند درصد افراد سفید پوست به درجاتی از اتواسکلروز مبتلا هستند، بارداری ممکن است عامل تحریک کننده این بیماری باشد و یا سابقه خانوادگی کاهش شنوایی. در صورت سابقه خانوادگی این بیماری، قبل از تشکیل خانواده مشاوره ژنتیک اجباری است.


نتیجه گیری


برترین سمعک برای افراد مبتلا به اتواسکلروز سمعک داخل گوش می باشد و برای کسانی که به علت جراحی شنوایی آن ها کاهش یافته است نمی توان از سمعک های کوچک استفاده کرد.