سوزش معده و سردل

امروزه و با ورود تکنولوژی به تاروپود زندگی ما، تمام عادات و آداب‌ورسوم انسان‌ها اعم از خوابیدن، بیدارشدن، دوش گرفتن، غذاخوردن و  فعالیت‌های روزانه دچار تغییرات بزرگ و اساسی شده است. یکی از این تغییرات مهم عادات غذاخوردن است که تأثیر مستقیم خود را بر معده و دستگاه گوارشی می‌گذارد. 

سوزش معده و سردل

سوزش معده و سردل

محل قرار گرفتن معده دقیقاً در انتهای مری و پشت قفسه سینه بوده و با لمس دست قابل احساس است. معده ما برای اینکه بتواند منابع غذایی مختلف را هضم کرده و به روده انتقال دهد، از اسید معده استفاده می‌کند. سوزش معده زمانی اتفاق می‌افتد که این اسید معده بنابه‌دلایلی به سمت بالا و حلق کرده و طعم تلخی را به گلو منتقل می‌کند.

به عمل برگشتن اسید معده به سمت بالا و حلق، رفلکس معده می‌گویند. رفلکس معده در اثر عواملی مانند وجود مشکل در دستگاه گوارش، عدم تحرکی کافی، خوردن غذاهای سنگین و پرچرب، پرخوری، درست نجویدن غذا، دراز کشیدن بلافاصله پس از خوردن غذا و دلایل دیگر که در ادامه توضیح داده خواهند شد به وجود می‌آید. اغلب افراد درمان سوزش معده و سردل را با ایجاد تغییرات در سبک زندگی و استفاده از داروهای خانگی رقم می‌‌زنند؛ اما اگر این حالت روزانه برایتان اتفاق می‌افتد، احتمالاً مشکل جدی‌تر از آن است که بخواهید پشت گوش انداخته و آن را نادیده بگیرید. پس بهتر است سریع‌تر به متخصص گوارش مراجعه کنید.

علائم سوزش معده و سردل


معمولاً سوزش معده بعد از غذا و سوزش معده شبانه با سکته‌ی قلبی اشتباه گرفته می‌شود، دلیل آن نیز شباهت در علائم بیماری است، پس باید با علائم جدی و متمایز سوزش سردل آشنا باشیم. علائم رایج و معروف سوزش معده و سردل شامل موارد زیر است:

درد به‌صورت سوزش در سینه و بالای معده که معمولاً این سوزش معده بعد از غذا خوردن و در زمان شب احساس می‌شود
سوزش معده و حالت تهوع
سوزش سر معده و درد قفسه سینه
استرس و سوزش معده
دردی در پشت جناغ سینه که با دراز کشیدن یا خم شدن بدتر می‌شود
نفخ شکم
احساس طعم تلخ اسیدی در گلو
سوزش معده و درد پشت
التهاب مری و حنجره
سرفه بی‌دلیل
آسم یا لارنژیت گرفتگی صدا و زخم حنجره
بوی بددهان
بلع دردناک
مدفوع تیره رنگ و خونی
سوزش سر دل و تنگی نفس
دردی که از پشت به شانه‌ها کشیده شود
سرگیجه
سبک سری
تعریق هم‌زمان با درد قفسه‌ی سینه
استفراغ
کاهش وزن به‌دلیل کاهش اشتها یا مشکل در بلع
مشکل در تنفس
درد در فک و بازو
در صورت مشاهده هر یک از این علائم بهتر است سریع‌تر به دکتر گوارش و کبد بالغین مراجعه کنید.

سوزش معده و سردل در نوزادان و کودکان


سوزش معده و سردل در کودکان اغلب به‌دلیل ضعف عضله اسفنکتر تحتانی مری در نگه‌داشتن محتویات اسیدی معده است. در حدود نیمی از کودکان این مشکل با ناراحتی و بی‌اشتهایی کودک هنگام غذا خوردن و بالا آوردن شیر قابل‌مشاهده است. در کودکان بزرگ‌تر، مشکلاتی نظیر اضافه وزن، قرار گرفتن در معرض دود سیگار و خوردن غذاهای تند و پرادویه باعث سوزش معده و سردل می‌شود.